سووید یا کیسه پزی روش پختی نوین در آشپزی است که اولین بار به طور اتفاقی توسط فیزیکدان بریتانیایی بنجامین تامپسون در سال 1799 انجام شد، ولی این سبک در اواسط دهه 60 میلادی توسط مهندسین فرانسوی و آمریکایی به عنوان یک روش نگهداری از مواد غذایی صنعتی با حفظ ارزش غذایی مواد توسعه داده شد.

از پیشگامانان این سبک می توان سرآشپز فرانسوی جورج پارلا ( Georges Pralus) را نام برد. هم چنین برونو گووسو (Bruno Goussault) مخترع و آشپز فرانسوی در دهه 70 میلادی تحقیقات زیادی را در مورد اثرات دما بر روی پخت غذاهای مختلف انجام داد. گووسو و پارلا هر دو به تنهایی بر روی توسعه روش پخت کیسه پزی کار کردند.

روش پخت به سبک کیسه پزی:

هدف از این سبک پخت این است که همه قسمت های مواد غذایی به صورت یکجا و یک دست پخته شود و در نهایت خوراک حاصل از این روش پخت بسیار ترد و آبدار خواهد بود. در این روش مواد در دو مرحله پخت داده می شوند.

مرحله اول: مواد غذایی داخل کیسه ای فاقد هوا قرارداده می شوند که مواد می تواند به همراه یا بدون ادویه، نمک، سبزی های معطر و ... باشد. کیسه وکیوم شده درظرف پر از آب در دمای پایین، به مدت طولانی پخته می شوند.

مدت زمان: معمولا 1 تا 7 ساعت ویا تا 48 و بیشتر در بعضی موارد

دمای پخت: معمولا در حدود 55 تا 65 درجه سانتیگراد (131 تا 140 درجه فارنهایت)

 

مرحله دوم: پس از اتمام مرحله اول، مواد غذایی را می توان در تابه ، فر و یا روی گریل برای ایجاد ظاهر مناسب و آماده گارنیش طبخ کرد.